Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. Malta - Valletta

Město bylo založeno během tureckých přepadů ostrova v 16. století velmistrem johanitůJeanem de la Valette. Město navrhl architekt Francesco Lapparelli, mnoho důležitých budov postavil Gerolamo Cassar jezuitská škola Collegium melitenses. Po vyhnání jezuitů z ostrova roku 1768 byla škola uzavřena. 1592 otevřel jesuiterdrevne Collegium melitenses který fungoval do roku 1768 , kdy byli jezuité vyhnáni z ostrova. 22. listopadu1769 byla ve městě založena Maltská univerzita, která v současnosti sídlí v městské čtvrti Tal-Qroqq a má přes 10 000 studentů. Naše video►Klikni sem!!!

 

Během britské nadvlády nad Maltou byla Valleta (i se zbytkem země) značně industrializována. Některé staré budovy byly zbořeny a nahradily je nové moderní stavby. Město je vystavěno převážně z kamene, což ho zachránilo v 2. světové válce, jelikož nelehlo popelem jako mnohá jiná evropská města. I tak bylo ale město značně poškozeno bombardováním (zničena byla třeba budova královské opery z roku 1800).
Většina důležitých historických památek ale přežila. Ve Valletě se nachází spousta starých kaváren, obchodů, uliček, náměstí, paláců, kostelů a pod. Celkovou dominantou města jsou hlavně barokní stavby, ale také budovy neoklasicistní a moderní stavby.
Roku 1980 byla La Valleta zapsána na seznam světového dědictvíUNESCO.
K nejznámějším stavbám ve městě patří např. Palác velmistrů, Cassa Rocca Piccola, Pevnost sv. Elma, anglikánský chrám sv. Jana, Tritonova fontána, Národní archeologické muzeum, ale také zahrady Argoti a Upper Barracca atd. Hlavní městskou ulicí je Třída Republiky, které dominují fontány, muzea a kostely. Na této ulici se nachází většina velvyslanectví a konzulátů a také prodejny nejznámějších světových a domácích firem (H&M, Benetton, Adidas, Air Malta a další....
 Demografie
Populace města v průběhu let poklesla na třetinu původního počtu obyvatel. Tato situace se ještě zhoršila po druhé světové válce, kdy byly postaveny nové městské aglomerace a obyvatele se začali stěhovat do nově vzniklých předměstských čtvrtí. Původní Valleta je ale stále důležitým obchodním a administrativním městem.
Město bylo postaveno jako pevnost s navzájem kolmými ulicemi. Leží na poloostrově mezi dvěma přírodními přístavy Marsamxett a Grand Harbour. Přestože není La Valleta největším městem Malty, je jeho hlavním městem. Přilehlé oblasti Floriana, Birkirkara, Qormi, Zabbar a další mají více než 100 000 obyvatel.
 Doprava
Městská veřejná doprava se skládá především z autobusů, které jezdí po Valletě a po předměstích z hlavního autobusového nádraží. Doprava v centru města je někdy omezena pouze na taxi služby, většina ulic v historickém jádru je přestavěna na pěší zóny.
Historická malba města; pohled na zátoku Grand Harbour
  •  
Ruiny budovy královské opery
Valletské zahrady Upper Barraka
Městské hradby
Autobusové nádraží, uprostřed Tritonova fontána
Mezinárodní letiště Malta - hlavní terminál
 
 
 
                                                       
Obsah
 
 

 

 
Historická malba města; pohled na zátoku Grand Harbour

 

 

Náhledy fotografií ze složky Plavba-SPLENDIDA- 13.-19.října 2012

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(MashaInero, 14. 12. 2017 1:28)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 103494
Měsíc: 4817
Den: 161