Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. T U N I S - Medina

16. 11. 2012

Tak už pojď do toho krámu!!!

Medina Tunis (staré město) byla založena v 8. století, tedy až za vlády Arabů. Vznikla kolem mešity Ezzitouna pocházející z roku 703. V Medině jsou uličky klasicky obloženy prodejci všeho možného tuniského zboží (čti harampádí). Zajímavé jsou ve starém městě mešity a paláce.

V moderních čtvrtích za hradbami

Naše video:►►►Zde spustíš!!!

tunis socha 4tunis podloubi 7tunis pravoslavny kosteltunis kruhak 11tunis hlavni ulice 2Jana

mediny je život o mnoho příjemnější a volnější. Tunis coby hlavní město je oproti jiným městům Tuniska poněkud čistší, zahrady zavlažovanější a vzduch čistší, pokud tedy zrovna nestojíte někde uprostřed kruháku. V architektuře se výrazně projevuje francouzský vliv a to naštěstí včetně zahrad. Většina zástavby se nachází mezi starým městem a přístavem. Přístavy se připojují na Tuniské jezero (Lac de Tunis), což -- jak odhaduji -- je někdejší sladkovodní jezero prokopané kanály do moře. Kanály mezi různými přístavišti vytváří spolu se silnicemi východně od města podivný labyrint.

Páteří nového města je bulvár Habiba Bourguiby, který se sice oficiálně jmenuje bulvár 7. listopadu, ale říká se mu po Habibovi. Je to takový jejich Václavák, místo koně mají sochu Ibn Chaldúna. Bulvár vede od přístavu ke starému městu. Prostředkem vede pěší zóna, po krajích dvěma pruhy auta (takže docela hluk). Cestou na náměstí Nezávislosti míjí bulvár katolickou katedrálu Vincent de Paul stojící naproti francouzské ambasádě. Mezi nimi stojí socha mého oblíbeného arabského spisovatele Ibn Chaldúna, autora Mukaddimy (tlustá knížka o politické teorii ze 13. století sehnatelná občas v antikvariátech, omylem cenzorů u nás vyšla za totáče). Vyhnete-li se turistickým davům spěchajícím po hlavním bulváru do mediny a odbočíte-li doleva nebo doprava, po chvíli přijdete do skutečného tuniského městského světa s pravoúhlou zástavbou, s normálními obchody a normálními kavárnami. Tunis je velké město a na jeho prošmejdění určitě jeden den nestačí. Natož pak pár hodin, na které sem vozí turisty cestovky v rámci fakultativních výletů.

Muzeum Bardo v Tunisu obsahuje obrovské množství mozaik, převážně z vrcholného římského období z nedalekého Kartága. Nachází se ve starém bejově paláci, takže část expozice tvoří prohlídka interiérů kdysi obývaných zdejšími vládci.

Cestovky do Tunisu rády pořádají fakultativní výlety spojené s prohlídkou Kartága a Sidi Bou Said (více v popisu okolí Tunisu).

Chcete-li si do oblasti Tunisu koupit zájezd, kromě Sidi Bou Said zkuste také oblast Gammarth nebo jižně od Tunisu Borj Cedria.

V blízkosti města Tunis se nachází mezinárodní letiště.

Podívejte se také na další fotky Tunisu.

České cestovky jezdí do Tunisu hlavně do hotelů Bella Vista a Touring Club. Zobrazit recenze hotelů v Tunisu.

Tunisko - základní údaje

Severní Afrika - Tunis a Tunisko - Rozloha a populace asi jako my - Lidé v Tunisku - Měna - Vízová povinnost do Tuniska - Politická situace - Časové pásmo - Svátky

Severní Afrika

Severozápadní části Afriky se říká Maghreb. Do Maghrebu patří Maroko, Alžír a Tunisko a vládne mu pohoří Atlas. Maghreb je staré arabské označení "západu". Z pohledu arabských dobyvatelů z osmého století totiž Tunisko leží na arabském západě. Stát Tunisko sousedí pouze s Alžírskem na západě a na jihu s Libií.

Tunis a Tunisko

  • Tunis je hlavní město.
  • Tunisko je země.

Lidi si to pletou.

  • anglicky Tunis = město Tunis
  • anglicky Tunisia = země Tunisko.

Rozloha a populace asi jako my

Severní Afrika je obrovská, a tak i když se Tunisko zdá být na mapě malé, ve skutečnosti je to pěkný cvalík. Má rozlohu trochu větší než bývalé Československo. 40 % povrchu Tuniska ovšem pokrývá poušť.

Obyvatel Tuniska je asi 10 miliónů, tedy zhruba jako Čechů. Když si odmyslíme ty jižní pouště, vychází, že hustota obyvatelstva bude zhruba stejná jako u nás.

Lidé v Tunisku

Obyvatelé Tuniska se národnostně hlásí k Arabům a menšinově k Berberům. Hovoří Arabsky. Nejsou to černoši, prostě Arabové a Berbeři (patří k europoidní rase). Velmi často na ulici potkáte i Tunisana, který je až na svou řeč k nerozeznání od rodilého Francouze.

Tunisané se oblékají normálně evropsky (či spíše čínsky?). Děti nosí trička a tepláky, muži dlouhé kalhoty a (nejčastěji modré) košile s dlouhým rukávem, ženy nosí šaty moderní nebo trochu zastaralé, asi jako u nás ženy ve čtyřicátých letech 20. století. Nečekejte, že budete potkávat Berbery v krojích! I průvodci velbloudů na sahaře nosí čínská trička a kecky.

Tuniská děvčata jsou velmi hezká. Na Češky nemají, ale v Evropě by hrála první ligu. Ženy nemusejí nosit šátek, je to na nich, jestli budou. Co jsem slyšel, vyjadřují tím svou víru.

Tunisko je myslím jediná arabská země, kde jsou ženy plně emancipované. Opravdu plně. Mají i stejnou mzdu za stejnou práci, což třeba není ani u nás. Na druhou stranu běžný Tunisan stráví celý den vysedáváním v kavárně, takže se zaměstnavatelům nedivím, že chtějí platit raději skutečně pracujícím (tedy ženám).

S výjimkou vlezlých obchodníků a žebrajících dětí z center turistických měst mi Tunisané přišli velmi příjemní. Pokud umíte dobře francouzsky nebo anglicky, můžete si s nimi příjemně popovídat o životě a tak vůbec.

Typický mladý Tunisan:

  • miluje prezidenta
  • je hrdý na svou zemi,
  • a rád by emigroval, kdyby to šlo

Měna

Tuniský dinár se dělí na 1000 milimů. Jeden dinár je asi naše patnáctikoruna. Další podrobnosti o tuniské měně.

Vízová povinnost do Tuniska

Do Tuniska pro občany ČR platí vízová povinnost. Pokud cestujete s cestovkou, nemusíte se o nic starat, cestovní kancelář zařizuje pro své klienty hromadné vízum. Pas musí mít ale platnost ještě alespoň půl roku. Na vlastní pěst si můžete o vízum zažádat na tuniském velvyslanectví v Praze. Aby vás do Tuniska pustili sólově bez víza, musíte mít od cestovky voucher s rezervací hotelu. Nevím, jak to dělá CK Adventura, která nerezervuje hotely předem. Potřebujete-li do Tuniska obchodně, prostě se domluvte s nějakou cestovkou, ať vám sežene voucher na ubytování. Úřadům to pak stačí místo víza (což je ale neoficiální informace).

Ambasády

Velvyslanectví Tuniské republiky v ČR: Nad Kostelem 8/725, Praha, telefon +420 244 460 652

Velvyslanectví ČR v Tunisu: Ambassade de la Repubilque Tcheque, 98 Rue de Palestine, P.B. 35, 1002 Tunis - Belvedere (to jako hlavní město)

Konzulát máme v městě Tunis, také na Rue de Palestine.

 

Náhledy fotografií ze složky Tunis- -Medina

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 103486
Měsíc: 4819
Den: 158