Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostrov Svatého Martina

13. 11. 2012

 

Správní členěnívideo: A)  http://youtu.be/Jvz8ermgV3g    B)  http://youtu.be/cbYDvDqoP9A

Území ostrova je rozděleno mezi státy FrancMoje TAXIie a Nizozemské království. Tyto dvě oblasti jsou známé pod názvy: „Saint-Martin“ pro francouzskou část a „“ pro nizozemskou část.Sint Maarten

  • Hlavním městem nizozemské jižní části je Philipsburg. Světoznámou proslulost přinesla ostrovu pláž Maho Beach, z níž je možné sledovat a fotografovat z bezprostřední vzdálenosti přistávající a odlétávající letadla na mezinárodní letiště The Princess Juliana International Airport (SXM). Sint Maarten byl až do října 2010 součástí Nizozemských Antil. v současnosti je jednou ze 4 konstitučních zemí Nizozemského království.
  • Francouzská severní část je od 22. února 2007 zámořským společenstvím Francie. Do té doby byla součástí francouzského zámořského departementu Guadeloupe. Hlavním městem této části je Marigot. V současnosti je hlavně turistika nejdůležitějším zdrojem příjmů obyvatel této ostrovní oblasti.

Ostrov Svatého Martina má za sebou velice dlouhou historii. Už více než 4000 let před Kristem byl obydlený indiány Arowakk. Během 14. století jej osídlili karibští indiáni, kteří ostrov pokřtili jménem Slaný ostrov. 11. listopadu 1493 jej potom objevil Kryštof Kolumbus.

Zajímavé je a něm také to, že ostrov je přesně v polovině rozdělený na francouzskou a nizozemskou část. Zatímco ta nizozemská je v současnosti pouze bývalo kolonií, druhá strana ostrova zůstává francouzskou provincií.

Připomínkou pohnuté historie Svatého Martina je například pevnost Fort Louis, držená oběma stranami, je dobrým místem, kde získat hlubší představu o podobě zdejšího kolonialismu. Stejně tak jsou veřejnosti přístupné některé původní domy majitelů plantáží. Na ostrově kromě toho také funguje několik muzeí.

Kromě odkazů na minulost se ale dnešní obyvatelé ostrova stejně tak věnují zdejší přírodě. V nizozemské části Svatého Martina tak proto můžete navštívit Sint Maarten Zoo, která je dobrou příležitostí, jak se blíž seznámit s nejzajímavějšími druhy zdejší divoké přírody.

Rozdělení ostrova se podepsalo i podobě zdejší kuchyně. A nutno říci, že vítězem pomyslného souboje kuchařů se nakonec stali ti původem z Francie. Na tradiční kuchyni ze země galského kohouta tak proto dnes narazíte v nizozemské části ostrova. A zdejší restauratéři oblibou zdůrazňují, že Svatý Martin má více restaurací na obyvatele, než kterékoliv jiné místo v celém Karibském moři.

V hlavním městě Grand Case díky tomu skutečně máte z čeho vybírat. Pokud se sem dostanete, můžete navštívit jak některou z elegantních restaurací dobře zásobených na ostrově nedostupnými surovinami, tak také mnoho lokálních občerstvení. Ta často sídlí v nejrůznějších boudách, přezdívá se jim lolo, a servírují se v nich levná ale nešizená jídla, připravená téměř výhradně z místních zdrojů.

 

Náhledy fotografií ze složky Ostrov Svatého Martina

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 103486
Měsíc: 4819
Den: 158